owenclaysanford
owenclaysanford owenclaysanford
  • 11-02-2020
  • Mathematics
contestada

Something costs $4.50 for 20 ounces. If 16 ounces are in a pound what would be the cost per pound. Plz help

Respuesta :

WolfXciTe
WolfXciTe WolfXciTe
  • 11-02-2020

Answer:

$3.6 per pound

Step-by-step explanation:

just divide 4.5 by 20 and then multiply that by 16

Answer Link
cjbasket10 cjbasket10
  • 11-02-2020

Answer:

$3.6 per pound

Step-by-step explanation:

just divide 4.5 by 20 and then multiply that by 16

Answer Link

Otras preguntas

11.63 - 6.7 I need the answer.
What carries amino acid to the site of the protein synthesis
How many dogs make a litter?
Who won the Mexican-American war?
what is the answer to the picture
when is the new season of legacies coming out on netflix
Please Help ASAP. I will give BRANIEST
Please answer this question
as a person in our community, change anything about your perception of people with learning disabilities?​
I WILL GIVE YOU BRAINLYEST! What are the steps of the Naturalization Process? (2:14) File an ________________ with the USCIS Take the N__________________ T_____