fenomaramaaperaamo24 fenomaramaaperaamo24
  • 11-02-2020
  • Mathematics
contestada

You are purchasing a loaf of bread for $2.16, a box of cereal for $3.25, and 2 cans of soup for $.42 each. Write an expression to find the total cost. Then evaluate your expression.​

Respuesta :

grantboone03
grantboone03 grantboone03
  • 11-02-2020

Answer:

just add them all together

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A 25.0 kg child on a swing kicks upward on the downswing thus changing the distance from the pivot point to her centre of gravity from 2.40 m to 2.28 m. What i
For the given value of a , find - a and |a| 1. a = 10.2 2. a = - 14 a = 1 over 2 Anyone!? ;o help me !?
What is three ratios equivalent to 18:4
what times itself equals 30
A student rounded the size of a park to the nearest thousand acres. Her estimate was 276,000 acres. What number could be the exact number of acres? A 276,543
Waves A and B have the same speed, but wave A has a shorter wavelength. Which wave has the higher frequency?
What is 12. 6 more than twice m algebraic expression
List three examples of a primary economic activity?
Identify 1 similarity and 1 difference between folding and warping.
please explain, I don't really get it