joaminedv
joaminedv joaminedv
  • 11-05-2020
  • Mathematics
contestada

a dozen of donuts cost 8.76 dollars. Based on the cost of a dozen donuts, what is the price per donut.​

Respuesta :

DalerKarimov
DalerKarimov DalerKarimov
  • 11-05-2020

Answer:

0.73$

Step-by-step explanation:

There is 12 in a dozen and 8.76$ divided by 12 would equal 0.73$ for the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

Please help guys! Find the zeros of the quadratic equation by factoring. x^2+4x-5=0
what was siginificant about george’s story at the river
On the Fahrenheit scale at what temperature does water boil at?
***WILL GIVE BRAINLIEST!!!!*** Can someone help me?
Show each expression on a number line. Solve. 5/5+2/5
which are produced as a result of meiosis
How did rearmament impact Germany’s economy and politics?
Select the correct statements from the table.For each expression, select the true statement in the table.4x^3 -7x+2 This is a rational expression because the d
Write an if-else statement that prints "Goodbye" if userString is "Quit", else prints "Hello". End with newline.
I really need help what is the value of X enter your answer in the box X =