debraknighton debraknighton
  • 12-05-2020
  • Mathematics
contestada

At a candy store you could get 2 giant lollipops for $4.48. How much would it cost to buy 7 lollipops?

Respuesta :

ley00
ley00 ley00
  • 12-05-2020

Answer:

15.68$

Step-by-step explanation:

You calculate the price of one lollipop:

4.48/2= 2.24

The multiply that by 7.

2.24*7= 15.68$

Answer Link

Otras preguntas

what kind of region is based on the kinds of work people do? a. climate region b. economic region c. vegetation region d. cultural region
answer the qeestions about the text
what event led to the fall of the confederate capital, Richmond , Virginia
would the answer be 34m2?
How many times larger is the value of 130000 than 130
David writes down the sequence 2, 6, 10, 14he says the sequence is n+4 is he correct
2x + 4 = - ( -7x + 6 )
64 divided by 4 property
How did the Civil War and Reconstruction impact the Presidency?
to get leves 3 in a game, a placer must score 14,175 points.anna score 14205 points .ben scores 14089 points ando kelly score 10,463 points which score is great