charlottestafford charlottestafford
  • 11-06-2020
  • Mathematics
contestada

a grocery store sells a bag of 5 lemons for $2.00 what is the unite cost of each lemon in the bag.

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 11-06-2020

Answer:

.40 per lemon

Step-by-step explanation:

Take the total cost of the lemons and divide by the number of lemons

2.00 /5 = .40 per lemon

Answer Link

Otras preguntas

A babysitter makes $7.50 per hour.
A car is traveling 25 miles per hour. How fast is this in feet per minute? (1 mile = 5,280)
The biological factor most associated with suicide is:
The superficial hard part of the inner ear is called the ________ and contains ________.
Why might having an excretory system that excretes urine be a disadvantage in a desert environment? how can desert animals overcome this disadvantage?
solve and check m/3-8=-17
which expression represents the mathematical phrase 2z A: divide 9 by z B: multiply 9 by z
Someone send help ??
Prior to the patriot act disaster management in the united states was the responsibility of
I need help with homework