rano1 rano1
  • 12-09-2016
  • Mathematics
contestada

6 pens is $2.40 what is the cost of one

Respuesta :

devyanipatel92
devyanipatel92 devyanipatel92
  • 12-09-2016
division so divide 2.40 ÷ 6
Answer Link
gzelle
gzelle gzelle
  • 12-09-2016
you divide 2.40 by 6 , which gives you 2.40/6= 0.4 so each pen cost $0.4
Answer Link

Otras preguntas

PLS ANSWER QUICK I HSVE EXAMS COMING UP VERY SOON у 42) Which equation best represents the line of best fit for this scatter plot? A. y = 4x - 4 B.y= 4x-2 C. y
What was the purpose of settlement houses? A. to provide health services for minorities B. to provide social services to the urban poor c. to provide resources
explain how the structure and the function of squamous epithelium in the lung are important for gas exchange​(4 marks)​
About half the world’s languages are well on their way to becoming extinct. Many anthropologists think that the extinction of these languages will be a great lo
Someone help please
❗️50 POINTS!!!!❗️ Match the statements with the descriptions (A, B, C, or D.) ______ State governments determine the central government’s power. ______ “. . .
Find the greatest common factor. 54,81
Once the prompt in image is read answer choices are:A. -0.9B. -0.4C. 0.4D. 0.9​
How long is a bench? Select the best estimate. 4 centimeters 4 milllimeters 4 kilometers 4 meters
A point that lies outside a country’s production possibilities curve means what