depressoexpressoNF depressoexpressoNF
  • 10-09-2020
  • Mathematics
contestada

10. Kibble-Yum dog food costs $3.70 per pound. If Jenna spent a total $20.35 before tax on
Kibble-Yum dog food, how many pounds of dog food did she buy?

Respuesta :

KanzyS KanzyS
  • 10-09-2020

Answer:

5.5 pounds

Step-by-step explanation:

20.35/3.70=5.5

Answer Link

Otras preguntas

what is one quality of a strong research question
Helppppppppp meeeeee
find the value of x (in this picture)​
Sunset and evening star, And one clear call for me! And may there be no moaning of the bar,1 When I put out to sea, 5 But such a tide as moving seems asleep, To
HELP PLEASE!!!!!! Helpp Which description reflects a common trait of epic poetry? A. A cyclical narrative that ends where it begins B. Biting commentary on the
PLEASE PLEASE HELP! Choose three of the British North American colonies and explain why they did not want to join confederation?
The liver cells of cats contain 48 chromosomes. After meiosis is complete, how many chromosomes are in the new daughter cells? O 12 O 24 O 48 O 23
What value of c would complete the square? x² - 6x+c
Hello can you help plssss
A scholar is worried about global warming. What is one way he could reduce his carbon footprint? A He could walk to school instead of riding to school in a car.