depressoexpressoNF depressoexpressoNF
  • 10-09-2020
  • Mathematics
contestada

Kibble-Yum dog food costs $3.70 per pound. If Jenna spent a total $20.35 before tax on
Kibble-Yum dog food, how many pounds of dog food did she buy?

Respuesta :

grasslikesfridges grasslikesfridges
  • 10-09-2020
It is 5.5
20.35/3.70=5.5 (division)
3.70•5.5=20.35(multiplication)
Answer Link

Otras preguntas

Which of the president’s nine roles calls for him to set the nation’s foreign policy?
The regression equation y = –0.414x + 106.55 approximates the percent of people in an audience who finish watching a documentary, y, given the length of the fil
list all the factors of 105
When two plates with continental crust converge, why are neither of them subducted
Divide 3/4 by 1/3 and reduce to lowest terms
WHICH PROPERTY of EQUALITY could be used to solve x - (-6) = 18?
Maria buys a dress that is 15% off. She then uses a coupon to get an additional 10% off the sale price. She pays $91.80 for the dress. What was the original pri
Read this paragraph. Caffeine is found in chocolate, coffee , tea, sodas, and energy drinks. The amount of caffeine in these items varies greatly and is measur
When analyzing a source, historians want to remain In other words, they don’t want to be by their personal feelings and opinions. They know that different sou
What does legacy mean in culture?