EsiabaEnnin
EsiabaEnnin EsiabaEnnin
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

Sally bought 30 pounds of apples for $10. Use the ratio table to find the cost of buying 6 pounds of apples.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 13-09-2020

Answer:

6 : 2

Step-by-step explanation:

30 : 10

( 30 divided by 5 equals 6)

( 10 divided by 5 equals 2)

ratio is:

6 : 2

pls mark brainlest ;)

Hopefully this helps you :)

Answer Link

Otras preguntas

According to the navigation rules, which must be aboard a 22-foot powerboat
What is an arabesque?
How many times is the word privacy mentioned in the constitution (articles and amendments)?
A volleyball court is shaped like a rectangle. it has a width of x meters and a length of 2x meters which expression gives the area of the court in square meter
The carpet cleaners are at the door after hours. you remember seeing them just last week, what do you (as a non-management colleague) do?
Fill in the blank in the following sentence with the appropriate form of either saber or conocer below. Yo no ________ a Verónica.
Subtract. Simplify your answer and write it as a proper fraction or as a whole or mixed number. 13 16/7 - 9 5/7
If a sample containing 3.00 ml of nitroglycerin (density=1.592g/ml) is detonated, how many total moles of gas are produced?
If the wind or current is pushing your boat away from the dock as you prepare to dock, which line should you secure first?
The primary labor source for the early development of the plantation colonies of virginia and maryland was