randomperson1234574
randomperson1234574 randomperson1234574
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

HELP!

Write an equation to represent: The cost of buying lemonade stand supplies is $0.50 per cup, $5 for ingredients, with a total cost of $30.

Respuesta :

jamesl55
jamesl55 jamesl55
  • 11-09-2020

Answer:

$0.50x+5=30

Step-by-step explanation:

maf

Answer Link

Otras preguntas

A trampoline gas an area of 49 • pi square feet. What is the diameter if the trampoline?
The television cost $289.90. The sales-tax rate was 8%. How much was the sales tax on television.
why might a computer model be used to study the movement of atoms
Name the original eight reindeer from the 'Twas the night Before Christmas' poem
The Hebrew nation was split into two parts: _____. Judah and Tyre Israel and Judah Israel and Sinai
What is the primary purpose of writing a lab report?
What is the unit rate of 36 gal in 12 min
find the rate of change for each situation .... a kitten grows from 5oz at birth to 3lb 5oz at six months..hint 1lb =16oz
What is the unit rate of 36 gal in 12 min
To respond to a chemical signal, a cell must have a..... to which the signaling molecule can bind.