dasuzelife dasuzelife
  • 10-10-2020
  • Mathematics
contestada

A 7-pack of plastic rings costs $2.52. What is the unit price? per ring?​

Respuesta :

mensahkofi049
mensahkofi049 mensahkofi049
  • 10-10-2020

Answer:

7 rings = $2.52

then 1 ring will cost = 1/7×2.52

= 0.36

Therefore 1 ring will cost $0.36.

Answer Link

Otras preguntas

A person’s first amendment’s rights are limited if ______________________.
Whats The Answer Marking Brainliest, Please explain your answer:D... .........
-7x-1(10-x)=-58 Using the the distributive property equation
a line with the slope of -5 passes through the points (-3, -5) and (-4, teat parentheses. What is the value of t​
What similar concept is addressed in both passage 1 and passage 2? Lincoln's second inaugural address
What does the underlined word mean in the following sentence? ¡Qué grandes son los dientes del tigre! A. chest B.neck C.nose D.teeth
Please show work! Question below::
Which of the following data sets has the mean, median, and mode as the same number? A. 1,2,3,3,5,6 B. 2,3,4,4,5,7 C. 4,7,11,11,16,17 D. 10,10,12,12,13,13
The Tigris and Euphrates are
Add 35kg 15g and 17.05kg​