malachihoward malachihoward
  • 10-10-2020
  • Mathematics
contestada

You can buy an escape room pass that allows you 8 visits for a total of $72 . What is the unit rate for the card in dollars per visit?

Respuesta :

vanillanekox3
vanillanekox3 vanillanekox3
  • 10-10-2020

Answer:

$9 per visit

Step-by-step explanation:

set up equation

variable x = dollers per visit

8x = 72

goal is to isolate the variable

divide both sides by 8 to do so

8x ÷ 8 = 72 ÷ 8

1x = 9

x = 9

Answer Link

Otras preguntas

Chopin taught that piano music should be similar to
How many moles are in a 12.0 g sample of Fe2O3?
Recalling that a beaker of water is two dimensional, what is the three dimensional shape of the micelle
Please Help!!Mrs. Curtis wants to buy online tickets for a concert. Two options are given here. Option 1: $53 for each ticket plus a shipping fee of $10 Option
Why does Abigail Adams write to her husband, "I long impatiently to have you upon the stage of action."? A) She is anxious to see if the war strategies she has
cris answered 61 out of 66 questions corectly on a test. what is his test average to the nearest thousandth?
Why isn't the sun shrinking or expanding?
The nurse is caring for a client with burns and reviews the client's laboratory results: blood urea nitrogen (bun), 30 mg/dl (10.2 mmol/l); creatinine, 2.4 mg/d
Most of the mass of the heart lies to the ________ the midline.
A(n) _____ variable is a variable that varies along with the independent variable.