lgay0838311 lgay0838311
  • 11-10-2020
  • Mathematics
contestada

Peter bought 8 lemons for $ 6. Each lemon was the same price.
What was the cost for 1 lemon?

Respuesta :

swim21 swim21
  • 11-10-2020

Answer:

$0.75

Step-by-step explanation:

the total was 6 dollars, and there were 8 lemons. so 6/8 = 3/4 = 0.75

hope this helps!! :)

Answer Link
emilyyang123
emilyyang123 emilyyang123
  • 11-10-2020

Answer:

.75 cents each

Step-by-step explanation:

if you divided the 6 dollars by the 8 lemons then you get 0.75

Answer Link

Otras preguntas

Please help with this geometry worksheet.
The following mapping statements describe the transformation of the vertices of triangle XYZ to the vertices of its image X'Y'Z'. X(0,4)→→→X'(0,4) Y(3,6)→Y'(-3,
aquaculture is the art of cultivating the plants and animals indigenous to water. in the example considered here, it is assumed that a batch of catfish are rais
French How long do the detectives have left to investigate? one day two days three days four days
I’m pretty sure it is option (C).
describe Garfield 's body language​
Which story event is the best example of a creation myth? A. A sculptor creates a statue so beautiful that he falls in love with his creation. B. The giant Paul
pls help i dont get it​
What was a provision of the USA Patriot Act? A. The government could eavesdrop on telephone calls and privileged conversations between prisoners and their law
Solve the inequality. |x − 3| + 8 > 6