allisonr1240
allisonr1240 allisonr1240
  • 10-11-2020
  • Mathematics
contestada

At a candy store you can get 3 giant lollipops for $4.89. How much would it cost to buy 10 lollipops?

Respuesta :

gevinm7 gevinm7
  • 10-11-2020

Answer:

$16.30

Step-by-step explanation:

So if you can buy 3 lollipops for $4.89, then you can by 1 for $1.63. Then 10 lollipops would be $16.30.  

Answer Link
treysont25
treysont25 treysont25
  • 10-11-2020

Answer:$16.30

Step-by-step explanation:Since 1 lollipop is 1.63 since 4.89 divided by 3 = 1.63 that means that 1.63 is 1 lollipop, so you just do 1.63 x 10 = 16.30

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

ACTIVITY 2. Essay1. How can we use earth's resources like soil, rocks and minerals sustainably?​
Find the average of the numbers 8, 13,15
Mira y completa Mira la imagen y completa las oraciones. Usa el presente de subjuntivo. Sigue el modelo.
can you pass the 9th grade with 4 Ds 2 Cs and 1 F :(
Suppose $TIP$ and $TOP$ are isosceles triangles. Also suppose that $TI=5,$ $PI=7,$ and $PO=11$. What is the sum of all possible lengths for $TO$?
A molecule of composition is replicated in a solution containing unlabeled (not radioactive) GTP, CTP, and TTP plus adenine nucleoside triphosphate with all its
The figure below shows the quotient of Fraction 3 over 4 divided by Fraction 3 over 8 .
When setting the price of a new share issue, a corporation does not need to consider
Can someone tell me how does this work?​
NEED HELP! Will give brainliest!!!