Jjsjjwiwkw Jjsjjwiwkw
  • 10-11-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of 5 cans of dog food is 4.35. At this price ,how much do 11 cans of dog food cost

Respuesta :

clairebear1247
clairebear1247 clairebear1247
  • 10-11-2020

Answer:

$9.57

Step-by-step explanation:

You have to do 4.35 divided by 5 to get how much 1 can cost. You will find out that 1 can cost $0.87. Next you will take how much one cost and mutiply it by 11.  When you do that you will get 9.57. That is how you will get $9.57 as your answer.  

Answer Link

Otras preguntas

please help with 17! the original image does not have the lines. thanks x
Two glasses of water have the same thermal energy. must they have the same temperature? explain.
please help! Find the value(s) of the variable (s).
​a(n) _____ is a tangible​ product, something we can​ see, touch,​ smell, hear,​ taste, or possess.
Please No Fake Answers. I really need help! Thank you in advance! (: Read the prompt below. Consider your position on the issue. Then respond to the prompt with
Your router knows to send your message to a different router because:
Which characteristic is most consistent with anorexia nervosa?
PLEASE HELP AND SIMPLIFY YOUR ANSWER
Para los que gustan del (1) , la agencia Eco-Guías los invita a viajar a la (2) amazónica. Estar en el Amazonas es convivir (to coexist) con la (3) . Venga
What military strategy did hammurabi use to conquer lands and create his new mesopotamian kingdom?