johndoe4550
johndoe4550 johndoe4550
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

four bottles cost 2.5 dollars. Find the price of each bottle

Respuesta :

sweetchrono
sweetchrono sweetchrono
  • 11-11-2020
63 cents (rounded from .625)

To get the price of each bottle, all you would have to do is divide 2.5 by 4, so 2.5/4.

Then you would get .625, and round to .63. To check if it’s the right answer, just multiply .625 by 4.

Hope that helps !
Answer Link
skehillj skehillj
  • 11-11-2020
You divide 2.5 from 4 and get 63 so $.63
Answer Link

Otras preguntas

What is the surface area of the triangular prism? 4 feet 5 feet 20 feet 3 feet Hurry plzz
Explain whether the fractions 3/6 and 7/14 are equivalent. Explain. **I know it's equivalent but I don't understand how.
Number 12 is difficult for me help
what are semicolons for
If two spheres have the same center but different radii, they are called concentric spheres. True False
The six pollutants regulated under the Clear Air Act _____ between 1970 and 2001, while energy consumption increased 42 percent. increased only 6 percent decrea
When a wave moves from a dense medium to a less dense medium most of the wave energy is
what actions by the Kulaks put them in direct conflict with the power and authority of stalin
What is anaerobic respiration?
What is the missing justification?