edksisisjskshsusisis edksisisjskshsusisis
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Which of the following offers the least price per ounce of shampoo?
A) $6 for 8 ounces of shampoo
B) $4 for 5 ounces of shampoo
C) $8 for 12 ounces of shampoo
D) $12 for 16 ounces of shampoo

Respuesta :

PhysicsGirl
PhysicsGirl PhysicsGirl
  • 11-11-2020
B because 5/4 = 1.25 per ounce
Answer Link

Otras preguntas

what are some land formations in California formed by erosion?
A Taxi Company Charges Riders A Fixed Charge Of $1.60 Plus $1.50 Per Mile. How Many Miles Must A Rider Go To Have An Average Cost Per Mile Of $1.90?
Please answer quickly in those 3 question if u know one of those answer than answer it if u don't than its fine
what is the best estimate for the sum of 3/8 and 1/12
simplify the ratio 13:143
which major river crosses the great wall
One batch of fruit salad has equal amounts of witch kinds of fruit ?
what was the most important effect of European nationalism in the 1800s?
Original price - $82. Percent of discount-?? Sale price - $65.60
the movement of earths plates has shaped canada in many ways......explain