Jewelresendez2
Jewelresendez2 Jewelresendez2
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Molly bought 2 pounds of jelly beans for
$2.99. How much would 7 pounds of jelly
beans cost?
(Round your answer to the tenths place.)

Respuesta :

Cindy0212 Cindy0212
  • 11-11-2020
10.465 would be your answer.
Answer Link
jdbalsr
jdbalsr jdbalsr
  • 11-11-2020

Answer:

10.5

Step-by-step explanation:

2.99 divided by 2 = 1.495 x 7 = 10.465, rounded is 10.5.

Answer Link

Otras preguntas

Antibiotics are made from: bacteria fungi viruses algae
What is the intersection of the three sets? A={0,2,3,6,8}, B={2,3,6,8,9}, C={1,2,4,8,9} A. {2,8,9} B. {2,6,8} C. {2,8} D.{0,1,2,3,4,6,8,9}
Explain why the initial value of any function of the form f(x) = a(bx) is equal to a.
Using the completing-the-square method, rewrite f(x) = x2 − 8x + 3 in vertex form.
Round this number to the nearest one. 7,005.9
Which of the following is NOT considered an environmental challenge, but is the cause of many of the world’s environmental issues? A. overpopulation B. water sc
Find the slope of a line parallel to 3x – y = 1. A. –3 B. 3 C. one third D. negative one third
what is a rational number? A.9 B.15 C.28 D.25
Which word in the following sentence contains a capitalization error? My Uncle Stanley is a retired General, and my Aunt Denise is a state senator.
What was the goal of the Selma March?