gxhxhxxbxh gxhxhxxbxh
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

Patrick paid $12 for
25 pounds of candy.
How much did each
pound of candy cost?

Respuesta :

220113680 220113680
  • 12-11-2020
$12/25 pounds

12/25= $0.48

$0.48/pound is your answer
Answer Link
lucindah
lucindah lucindah
  • 12-11-2020

Answer:

48 cents each pound

Step-by-step explanation:

Divide $12 by 25 pounds.

12÷25=0.48

Answer Link

Otras preguntas

A monument is 75 meters high. At an information booth, an observer notices the angle of elevation to the top of the monument is 36 degrees. How far is the obser
The character Jack Skellington appears in which 1993 Tim Burton film
Solve proportion 5/7=a/35
Wayne has a recipe on 3 inch by 5 inch index card that he wants to enlarge to 15 inches long. how wide will the enlargements be?
rewrite log(3)+4log(x) as a single logarithm
When does Macbeth's ultimate fall occur in act 4?
Which best describes the underlined words in the sentence? On the next cloudless night, go outdoors and look at the sky. A. compound verb B. simple predicate
what is the suffix of secede
Prove jklm is a parallelogram
How long will it take to drive 200 miles if the driver's average speed is 55 mph?