hanuhlynn
hanuhlynn hanuhlynn
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada


A deli sells a sandwich spread for $6.40 per pound. How much do you have
to pay for 24 ounces of the spread?

Respuesta :

madbugwhite madbugwhite
  • 12-11-2020

Answer:$9.60

Step-by-step explanation:

16 ounces = 1 pound

24 ounces/ 16 ounces= 1.5 pounds

1.5 pounds x $6.40 = $9.60

Answer Link

Otras preguntas

multiply. (4x⁸+7)²= -----(type terms in descending order)
Hello everyone! This is all about simile can you answer this?Instruction: What are compared in the following lines? What do the two unlike objects have in commo
Suppose the circumference of a circle is 8π. What is its area?
Danica has laid out floor tiles so they from a rectangle with a perimeter of 18 inches what is the difference between the greatest and least possible areas of t
although there are a limited number of amino acids, many different types of proteins exist because ? a: size if a given amino acid can very. b: chemical composi
Find the solutions to the given trig equation for 0 < x < 2π: tanx(cosx)=cosx
A really simple question that I just don't understand.
If a single fair die is rolled find the probability of a 3 given that the number rolled is odd
multiply, (x+4)(x-4)  simplify answer.
these triangles are similar. find the missing length, h. 7*6*7/2. 1*h*1/2