jamietoomer9 jamietoomer9
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

If old reeses cost $6 for a 12 pack and new reeses cost $1/pack, by what percent did the cost of reeses increase?s

Respuesta :

Gamerman180
Gamerman180 Gamerman180
  • 12-11-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

6 dollars for a 12 pack means that it was $0.50 each. now they cost a dollar per pack. it's a 50 cent increase, or a 100% percentage increase

Answer Link

Otras preguntas

What is a golden rectangle and give an example of a real-life situation that uses a golden rectangle?
The cost of living in Seattle increases by 1.2% every year. If Noah spends $41,000 this year, how much can he expect to spend 4 years from now to maintain the s
Olga decorates blankets with ribbons. She has 12 yards of ribbon. She uses 22 feet of ribbon to decorate blankets. After decorating the blankets, how many fe
Find the value of x in the triangle shown below. O C = 3.5 4 xº 55° 3.5
HELP PLEASEEEEEEEEEEEe
Im giving 30 points please give correct answers. Research the industrial revolutions in the 1800s. the evaluate the following claim the industrial revolutions l
15. Why was the inclusion of spectral evidence at the trials a problem?
how to change sun rises from the east into passive voice​
(x + 4) (x - 4) - x² + 16
Scenario: At a school event, London, Randy, Ray and Alexis are competing in tug of war. London and Randy are pulling on the right side and Ray and Alexis are pu