NoahKeglovits NoahKeglovits
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells a package of 25 trading cards for​ $5.25. What is the unit price per​ card?

Respuesta :

schoolrocs
schoolrocs schoolrocs
  • 12-11-2020

Answer:

5.25 / 25= 4.76

Step-by-step explanation:

I took the two numbers and divided it. I don't really understand unit price.

Answer Link

Otras preguntas

Description of heorot from the text battle with grendel
which is the best description of obesity
When you identify the author of a text, which of the following are you are specifically examining in the source? A bias B origin C purpose D agenda
what is the absolute value of -4 minus the square root of 2i
Reasons why physical punishment of children is ok
The sum of 2ab2 and (-5ab2) is the same as the sum of (-6ab2) and
Why were father gapon's march and bloody sunday important?
Think about an igneous rock at the top of a mountain. If this rock went through the whole rock cycle, number the steps that would follow. 1. Step 1 Regolith i
what's the theme in farewell to manzanar
what causes a geyser to erupt