kaleedutra
kaleedutra kaleedutra
  • 10-10-2016
  • Mathematics
contestada

A store sells 12 cans of nuts for $33. How much would it cost you to buy 7 cans of nuts?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 10-10-2016
33/12 = 2.75 per can

2.75 * 7 = 19.25......so its 19.25 for 7 cans
Answer Link

Otras preguntas

Find the values of a, b, and c in the equation below. (x^5yz^4)^3/x^3yz=x^ay^bz^c
The following graph shows the population growth of the United States over time, which can be modeled by an exponential function. (inserted image) The most appro
Lee y escoge la opción correcta. Read and select the correct option. Jordan preparo el baño. Eres Benito; tú barres la cocina. Jordan preparas el baño. Eres Ben
1. In electroplating a silver spoon,how many moles of electrons are required to deposit 10.8g of silver (Ag=108)
What type is sketchy behavior would be considered a bait and switch tactics
A​ triangular-shaped deck has one side that is 4 feet longer than the shortest side and a third side that is 4 feet shorter than twice the length of the shortes
What is the Greatest common divisor of 378 and 420?
What are the reasons that add up to incumbency advantage?
If a circle has an area of 12π cm² and a diameter of line AB, what is the length of arc AB?
When a reader evaluates an author’s style, the reader A.memorizes passages of interest B. adopts an attitude toward the text C. summarizes the main topics in t