llex51727
llex51727 llex51727
  • 10-12-2020
  • Mathematics
contestada

It cost John $15.86 to buy 2.5 pounds
of ground beef. What was the cost per
pound?

Respuesta :

lollol
lollol lollol
  • 10-12-2020

Answer:

$6.34

Step-by-step explanation:

15.86 / 2.5 = 6.34

$6.34

Answer Link

Otras preguntas

how does water affect sediment?
Given: ABCD is a kite AB=CB  AD=DC angleB=120  The circle has radius 3 Find: perimeter of ABCD
Rashau made a rectangular frame for her latest oil painting. The length is 28 centimeters more than triple the width. The perimeter of the frame is 136 centimet
Rashau made a rectangular frame for her latest oil painting. The length is 28 centimeters more than triple the width. The perimeter of the frame is 136 centimet
784 marbles are shared among X,Y,Z in the ratio 3:2:5. how many marbles that each get?
In a recent, local taste contest testing Coke against Pepsi, it was found that 3∕5 of all people surveyed preferred the taste of Coke. If 7,500 people were in
if 1 gallon of paint covers 400 sq feet, about how many gallons of paint are needed to paint the outside of a spherical tank of diameter 20 feet?
Dscribe the feelings of the narrator when he consulted medical dictionary in the british museum
A ball is thrown from an initial height of 2 feet with an initial upward velocity of 29 ft/s. The ball's height h (in feet) after t seconds is given by the f
By using sound waves, _______ signals allow oceanographers to determine ocean depth.