ceeceerivera ceeceerivera
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Each for costs $5, and each knife costs $4. If you want to spend exactly $20, write an equation

Respuesta :

bobbaka9
bobbaka9 bobbaka9
  • 11-12-2020

Answer:

5x + 4y = 20

Step-by-step explanation:

x = number of forks

y = number of knives

Coefficient represents price of each

Answer Link

Otras preguntas

Puppy When Roberto got a puppy from the shelter, it weighed 10.5 lbs. The puppy gained 40% of its original weight in the first month that Roberto had him. How m
Oración con la palabra anciano
roman has 2 red pencils in his backpack. If this is 25% of the total number of pencils, how many are in his backpack
25 is what % of 200?
What is the main benefit of letting the narrator describe a human's inability to stop nature? A. It creates an unrealistic sense of the powerful nature of the n
What is a sentence for anti-federalist
2. The judicial branch of the government is responsible for? A. enforcing the laws B. interpreting the laws C. making laws D. proposing laws 3. Choose the best
in general terms the heart of any representative democracy is what?
Which factor encouraged farmers to leave their land in the Great Plains during the 1930s?
In the town zoo,3/28 of animals are birds. of the birds, 4/15 are birds of prey. what fraction of the animals at the zoo are birds of prey?