stephanieolalude21 stephanieolalude21
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Mason had $24 to spend on 5 snacks. After buying them he had $4 left. How much did each snack cost?

Respuesta :

vic7661 vic7661
  • 11-12-2020

Answer:

$4 each snack

Step-by-step explanation:

Answer Link
madcuzbad818
madcuzbad818 madcuzbad818
  • 12-12-2020

Answer:

x= 4.8

Step-by-step explanation:

5x = 24 and  24/5 = x

Answer Link

Otras preguntas

An X-ray tube used for cancer therapy operates at 34 MV with a beam current of 33 mA striking a metal target. Calculate the power of this beam. Answer in units
the veldt PART B: which detail from the text best supports the answer to part A?
if 8 cans is 1/4 pund of aluminium, then how many cans do you need for 5 pounds of aluminium
De los 12 jefes de grupo de la escuela se seleccionarán 5 personas para participar en un curso ¿de cuántas formas se puede seleccionar a estas personas?
Question 2 [Total Marks 3] ingenion effo Sncepor Make r the subject of the following formula:
Describe a specific event where Martin Luther King Jr. faced challenges during his fight for equal rights. How did this event influence or change his approach,
trình bày đặc tuyến v-a của điốt zener
fourteen days in tokyo
What is the value of x in the diagram? D E [Not drawn to scale] 52⁰ F X​
Which is the closest antonym for the word subvert, as it is used in the article? A. confound B.. impeach C. reorganize D. bolster