supermangsie
supermangsie supermangsie
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

the cost of 40 candy bars is $30 how much does 15 cost

Respuesta :

Xylloz Xylloz
  • 03-01-2021

Answer:$20

Step-by-step explanation: We first need to figure out how much a single candy is worth. To do that we need to divide 40 candy bars by $30. 40/30 is equal to 4/3 or $1.33 dollars each. Now we multiply 15 by the price of a single candy bar which is 4/3 or 1.33 dollars. 4/3*15 is $20.

Answer Link

Otras preguntas

(06.02 LC) What measurement can physicians use to assess an adult's risk for high LDL cholesterol, triglycerides, or blood pressure?
The guarantee of insurability option provides a long-term care policyowner the ability to
The _____ contains a series of sections designed to prepare students for the ACT
Which statement best describes what happened when Constantine tried to establish "New Rome"?
Identify the transformation that shifts a function left 2 and down 5.
Organisms in the euglenophyta are
Explain how the nervous system and endocrine system interact with each other (be sure to discuss at least three ways in your response).
When is it most important that a power-driven vessel exhibit the proper navigation lights?
Glycolysis as a chemical reaction which maybe coupled with another chemical reaction which requires oxygen? what is that other chemical reaction that requires o
Why was the battle of Saratoga a turning point in the war