spongelover52 spongelover52
  • 11-12-2020
  • Social Studies
contestada

A product for which people must pay to consume or use is known as a __________ good.
A.
public
B.
private
C.
free-rider
D.
externality

Respuesta :

rube
rube rube
  • 11-12-2020

Answer:

B. private

Explanation:

A product for which people must pay to consume or use is known as a private good.

Answer Link
alikhan10810 alikhan10810
  • 03-06-2022

Answer:

B

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

This question is so hard i don't get it
What is one possible message that one cell might send to another cell
which expression has a value of 199
How does nadp+ become nadph
a bakery offers a sale price of $3.50 for 4 muffins. What is the price per dozen?
What is the zero function of f(x)=x+10
what are four main uses of topography map
increase 55 pounds by 37 percent
dr.puegan also treated 440 dogs the precentageobese doge increased from 52.5% in 2010 to 55.0% in 2011 what was the precent increase
The conservation club has 32 members. There are 18 girls in the club. What is the ratio of girls to boys in simplest form? A.7/16 B.9/16 C.7/9 D.9/7