potatospeed
potatospeed potatospeed
  • 12-12-2020
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, 3 pints of ice cream cost $5.70. How much would 20 pints of ice cream cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-12-2020

Answer:

114

Step-by-step explanation:

5.70  TIMES 20 = 114.

Answer Link
katiemanson2229 katiemanson2229
  • 12-12-2020
$38



5.70/3 = $1.9 per pint

1.9 x 20= $38

Answer Link

Otras preguntas

How to write 5400 in four way
How do you factor 16-2m^2?
How to round 47,125 to the nearest ten,to the nearest hundred, to the nearest thousand and to the nearest ten thousand
Describe how cities brought about change at the dawn of the Renaissance?
Find M angle DEG and M angle GEF
egypt became a unified kingdom early in its history because?
A machine produces 75 widgets an hour. How many widgets does it produce in 6 minutes
Use properties to find the sum or product
Un eseu de 3 pagini cu tema ,,Spatiul Romanesc,, intre diplomatie si conflict intre secolele 14 si 18 , cauzele interne si externe ale inceputului luptelor
I am a quadrangleI have 2 pairs of parallel sidesall of my angles are right anglesI am not a square