potatospeed
potatospeed potatospeed
  • 12-12-2020
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, 3 pints of ice cream cost $5.70. How much would 20 pints of ice cream cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-12-2020

Answer:

114

Step-by-step explanation:

5.70  TIMES 20 = 114.

Answer Link
katiemanson2229 katiemanson2229
  • 12-12-2020
$38



5.70/3 = $1.9 per pint

1.9 x 20= $38

Answer Link

Otras preguntas

solve using substitution, y=2x+5   y=6x+1
what is 7/5 as a decimal number
3. The value of the expression 5.104 + 4.103 + 7.10 + 1 is equal to:
3. The value of the expression 5.104 + 4.103 + 7.10 + 1 is equal to:
3. The value of the expression 5.104 + 4.103 + 7.10 + 1 is equal to:
How many chromosomes does each new cell contain after mitosis if the original cell had 52 original cell chromosomes
A grade has 81 girls and 72 boys. The grade is spilt into groups that have the same ratio of boys to girls as the whole grade. How many girls are in a group tha
A grade has 81 girls and 72 boys. The grade is spilt into groups that have the same ratio of boys to girls as the whole grade. How many girls are in a group tha
what are three physical properties of aluminum foil
3. The value of the expression 5.104 + 4.103 + 7.10 + 1 is equal to: