evildivil123456
evildivil123456 evildivil123456
  • 11-01-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 2 kg of onions is ₹24. What will the cost of 12 kg of onions be?​

Respuesta :

wassuphumans
wassuphumans wassuphumans
  • 11-01-2021

Answer:

144 rupees

Step-by-step explanation:

2 kg= 24 rupees

2/2 kg= 24/2 rupees

1 kg= 12 rupees

1×12 kg= 12×12 rupees

12 kg= 144 rupees

Answer Link

Otras preguntas

A population of lobsters was recently exposed to a new disease. Which type of limiting factor is this disease and what will be its predicted impact on the carry
geometric mean between 2 and 2/9
pls help!!Algebra 2 hw
1 pizza can feed 4 people. How much pizza would be needed to feed 18 people?
What reasondid England primarily explore?
Is is true that a person uses one speaking style as it reflect his uniqueness as an individual​
Which property of equality should Wade use to solve the equation StartFraction x Over 6 EndFraction = 3? addition property of equality subtraction property of e
Food safety questions
how did the dance became popular during the ancient egypt​
A grocer mixes peanuts that cost $1.41 per pound and walnuts that cost $2.61 per pound to make 100 pounds of a mixture that costs $1.89 per pound. How much of e