kevin4tukike
kevin4tukike kevin4tukike
  • 11-01-2021
  • Mathematics
contestada

A bakery sells cookies for $2.75 per dozen. How much will three dozen cookies cost?

Respuesta :

zoeyangelee
zoeyangelee zoeyangelee
  • 11-01-2021

Answer:

$8.25

Step-by-step explanation:

Multiply $2.75 by 3

8.25

So three dozen cookies will cost $8.25

Answer Link
AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 11-01-2021

Answer:

$8.25

Step-by-step explanation:

1 dozen of cookies costs $2.75

A person is buying 3 dozen. To solve, simply multiply 3 with 2.75:

3 x 2.75 = 8.25

$8.25 is the price.

~

Answer Link

Otras preguntas

solve this systems of equation word problem. please two burgers and one hotdog cost $4.82. At the same price, one burger and two hotdogs cost $3.70. How much d
what is the suffix of secede
what is the highest honor that Canadians can receive?
what is an integer between the square root of 30 and 4*Pi divided by 3
What is the complement of 76 degrees
Write the fowling decimal as a fraction or as a mixed number in simplest form 3.56
what is the mean of the numbers 90, 95, 85, 80, 85, 90, 80, 95, 100
Which Asian leader used a military of 600,000 soldiers and thousands of war elephants, cavalry, and chariots to extend the Indian Empire from Bengal to Afghanis
In which modern country is St Nicholas's birthplace and hometown
-6x+y=39 how do i make this an ordered pair and 0 substitutes x and y