bannanaa bannanaa
  • 11-01-2021
  • Mathematics
contestada

35 lbs of apples cost $420.
How much would 6 lbs cost?

Respuesta :

melly47shawty
melly47shawty melly47shawty
  • 11-01-2021

Answer:

$72

Step-by-step explanation:

one lb costs $12 so just multiply it by 6

Answer Link
Renae360
Renae360 Renae360
  • 11-01-2021

Answer:

6lbd would cost $72.

Step-by-step explanation:

❃We can solve using proportion.

[tex] \frac{35 \: lbs}{420 \: dollars} = \frac{6 \: lbs}{x} \\ \\ \frac{2520}{35} = \frac{35x}{35} \\ \\ x = 72[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

ireland has a birth rate of 14.4. What is meant by this?
5.   Which of the following does not illustrate an effective way of coping with a major frustration?        A. Tired of the long hours and low pay of his job at
_____ lo justo. Hagas Haga Hacer Hazs
What is the predicted ionic charge of an element in group via/16?
Haven't had my period since april how many months pregnant would i be on august 8th
AREAS OF TRAPEZOIDS, RHOMBUSES AND KITES?
Hormones are secreted by _______ and carried by _______. A. glands, the bloodstream B. glands, neurons C. the brain, neurons D. the brain, the blo
What is the predicted ionic charge of an element in group via/16?
What are some benefits of good flexibility?
Which of the following first brought attention to Joseph R. McCarthy and secured his re-election? a. McCarthy went after the United States Army, claiming that i