poop5796 poop5796
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

If 15 pen cost $3.90, which equation would help determine the cost of 6 pens?

Respuesta :

arandafambam arandafambam
  • 13-01-2021

Answer

1.56

Step-by-step explanation:

You must find the unit rate. To do so, you must divide 3.90 by 15. That will give you 0.26. After, times 6 and .26 to get your answer. Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

Which decimal is equivalent?
Atomic radii from the left to right across a period tend to: increase. Decrease. Atomic radii from the top to the bottom of a group tend to: increase. Decrease.
Consider this algebraic expression:     –3x + x + 5 Use the algebra tiles to model the expression.
you start at (-3,-2). you move down 1 and left 1 unit. where do you end?​
which of the following statements is true? A)Electrons are larger than protons. B)Atoms are the smallest living organism. C)The number of protons in an atom det
What effect did the long code of 702 have on Japan
what does iredosiclitous
if n^-2 = 1/16, then n could be which of the following?
who won the battle of jutland the allied powers or central powers?
I write furiously how is the word furiously being used in the sentence? A. as a verb B. as a noun C. as an adjective D. as an adverb