pooterdooters2686 pooterdooters2686
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

If Rib-eye steaks are on sale for $8.52 per pound. Ms. Markum bought a 0.9-pound steak. How much did the steak cost?

Respuesta :

JeanaShupp
JeanaShupp JeanaShupp
  • 14-01-2021

Answer: The steak costs $ 7.67.

Step-by-step explanation:

Given: Cost per pound of Rib-eye steaks = $8.52

Ms. Markum bought a 0.9-pound steak.

To find :  cost of 0.9 pound steak =

Then cost of 0.9 pound steak = 0.9 x (Cost per pound of Rib-eye steaks )

= $ (0.9  x 8.52)

= $7.668 ≈  $ 7.67

Hence, the steak costs $ 7.67.

Answer Link

Otras preguntas

why was the "eka" movement initiated?​
How did the railroad industry affect farmers during the gilded age?
Select all that apply. Which of the following is true of an outlier? An outlier is always the highest or lowest value in a data set. An outlier is a false data
what were some of the effect of the Civil war?​
HURRY Show step-by-step If 20-g of O2 is mixed with 2-g of H2 and the mixture is ignited, what is the mass of water that may be produced?
Describe two possible routes taken by prehistoric people to the Americas and then describe how the first people in the Americas survived
Is -7 +9 = -9 +7 true, false, or open? If you know all the answers to the qc please tell me
how does sleeping affect our life-style chioces?
what were the economic, social, and political problems that led to the rise of fascism in Europe?
Please help me ASAP!!!!!