cjmotoman0803 cjmotoman0803
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

Paul spends $89.10 on blackberries. If the blackberries cost $4.95 per pound, how many pounds of blackberries did he buy?

Respuesta :

raquel2022 raquel2022
  • 13-01-2021
18 pounds
U can divide 89.10 by 4.95 and u get 18
To get if it’s right multiple 18 by 4.95 and U get 89.10
Answer Link

Otras preguntas

6.791 rounded to the nearest ten ​
The spinner is spun 300 times A) how many times would you expect the arrow to stop at green if the spinner is fair? The table below shows the number of times t
Text having a cause effect structure might contain signal words such as ? and ?
HELP 2 + vt + s to answer the question. A juggler throws a ball from an initial height of 4 feet with a velocity of 30 feet per second. If the juggler misses th
A student concluded that the inequality -3+2y<4x is equivalent to the inequality y>2x+3/2, as shown below. Describe and correct the students error
total amount = P (1 + i)t Wallace took out a $5,000 loan for six years. He is being charged 4 percent interest, compounded annually. Calculate the total amount
Relate an abiotic invention to our body's homeostatic systems. How is this invention similar? What does it do to maintain homeostasis?
How did hela cells allow scientists to view “spontaneous transformation “?
the famous river in Paris is​
James has to present a new product to some clients at his company. What multimedia tool can he use to effectively convey all the information of the product? A.