RurlMonsterman RurlMonsterman
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

The price of 6 slices of pizza and 4 drinks is $37. The price of 4 slices of pizza and 6 drinks is $33. How much does one drink cost?

Respuesta :

stalecrackers stalecrackers
  • 13-01-2021
One drink cost $2.50
Answer Link

Otras preguntas

Writing an outline, like the example from the website, helps to do all of the following except ___________. a. organize your thoughts b. choose your purpose c.
A department store has a discount on shoes based on a percentage of the price suppose one pair of shoes is marked down from $70 to $49 what is the price for a $
is 3/4 equivalent to 12/15
If the purchase price for a house is $445,500, what is the monthly payment if you put 5% down for a 30 year loan with a fixed rate of 6.25%?
In Macbeth, what is the inciting incident? A. the event that sets the story on its course B. the point of no return C. the series of actions that precedes a
The U in the upper right corner stands for the bigger set universal set infinite set complement
How many full-length strands of hair are collected from the scalp to use as a sample? 2 15 25 50
where did the americans come from
Why are chemical properties harder to observe than physical properties?
write a power whose value is greater than 1000