msouza56 msouza56
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

please someone please help me with this problem I’ll thank you forever

please someone please help me with this problem Ill thank you forever class=

Respuesta :

catherinelee693
catherinelee693 catherinelee693
  • 18-02-2021

Answer:

The answer is about 9.85

Step-by-step explanation:

4 ^ 2 = 16

9 ^ 2 = 81

16 + 81 = 97

97 radical thing is ABOUT 9.85

Answer Link

Otras preguntas

A 3-mi cab ride costs $3.00. A 6-mi cab ride costs $4.80. Find a linear equation that models cost c as a function of distance d. c = 1.00d + 1.80 d = 0.60c + 1.
In 1899, American poet Hughes Mearns wrote Antigonish, a poem inspired by reports of a ghost of a man roaming the stairs of a haunted house in Nova Scotia, Cana
12. What is a metal on the periodic table? What is a nonmetal? (Relative to the metalloid staircase)
The price for 300 grams of bread is $3.30. What is the unit price per 100 grams?
Which of the following relations describes a function? OA. {(-3,0), (0,3), (3, 0), (0, -3)) OB. ((-4,4), (-3,-3), (-3, 3), (0, 0)} OC. {(0, 0), (3,-3), (3, 3),
Triangle ABC is equalateral what is the measure of side bc
What causes exhalation? a signal from the medulla to the mouth and nose a signal from the alveoli to the medulla a signal from the diaphragm to the medulla a si
What happens when the atoms of a substance are regrouped
Describe what is happening to Europe’s population size in terms of birth rates and death rates.
HELP!!! How does the use of two different places as the setting impact the story?