juicebox123456789101 juicebox123456789101
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

Marcus paid 45 cents for 2 pencils. At that rate, what would 8 pencils cost? Ill give BRAINLIEST

Respuesta :

achezz
achezz achezz
  • 10-02-2021

Answer:

$1.8

Step-by-step explanation:

divide .45/2 and get .225

multiply this by 8 and get 1.8

it would cost 1.8n

Answer Link
Naseeem88
Naseeem88 Naseeem88
  • 10-02-2021

Answer:

$1.80

Step-by-step explanation:

45/2 = 22.5 cents per pencil

0.225 × 8 = $1.8

Answer Link

Otras preguntas

The US loss in Vietnam was a war "lost at home," just as the _____ was a war "lost at home." a. Greek Civil War b. Chinese Civil War c. Soviet loss in Afghan
every 10 years the alumni have a reunion. Every 2 years the alumni have a soccer game. How often do the reunion and the game fall in the same year?
Asexual reproduction is widespread in animals. True False
what is the solution to the proportion 3/5=x/10
Explain the theory of plate tectonics. Describe the different types of plate boundaries?
kevin and his father have collected 1,456 different coins over the years they have a coin album that holds 30 coins on a page if they put the coins in the album
Do many schools have a dietician on staff? TRUE OR FALSE
what two numbers multiply to get 31 and add to get 12
What is the answer to 56 is 28% of
this is the chemical reaction that occurs during photosynthesis; identify which of these is a product in this chemical reaction