arib102307
arib102307 arib102307
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

Bill buys a bag of 13 tangerines for $2.99. Find the unit price in dollars per tangerine. If necessary, round your answer to the nearest cent. ​

Respuesta :

jordan4431
jordan4431 jordan4431
  • 11-02-2021
$0.23

$2.99/13= $.23 per unit of tangerine
Answer Link

Otras preguntas

Difference of five times a number n and ten
write a story to represent the division problem 6 ÷ 1/3
12 girls and 28 boys volunteer to plants trees at a school. The principal divides the girls and boys into identical groups that have girls and boys in each grou
what is the definition of global Address
which of the following most inspired the inclusion in the Declaration of Independence of the right of the people to revolt against a tyranical government
what is 4/625 to the 2nd power?
what is the least common denominater for 5/6 and 3/8
Were we descended from apes/monkeys? If we are or we weren't explain why this is your answer!
What is 44% as a fraction in simplest form
a musicians hair was originally 3 inches long.She asked her hair dresser to cut 5/6 of it off.How many inches did she have cut off