carrollaniyah776 carrollaniyah776
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

If i went to the store to buy sandwiches should i buy $4.95 for 3 sandwiches or $6.72 for 4 sandwiches what is the best deal?

Explanation why?

Respuesta :

nataliemart234311 nataliemart234311
  • 11-02-2021
Best deal would be 4.95 for 3 because if you divide the numbers you end up paying more money for the 4 sandwiches. For comparison heres my results
$4.95 for 3 - $1.65 each
$6.72 for 4 - $1.68 each
Answer Link

Otras preguntas

What is the first structure to prevent water loss in the leaf called?
earths curved surface results in uneven heating of the surface. This uneven heating results in in the formation of...
What is 49/16 as mixed number
which natural feature was the most important geographical advantage of the Louisiana Purchase purchase?
what is the value of b? 1/3 (2b +9)= 2/3 [b+9/2]
Henry bakes 84 bread rolls and fruit muffins after giving away 18 rolls there are 5/6 as many rolls as muffins left how many rolls did Henry bake
how you can use a quick picture to find 3x 2.7
Deaths response to the "showers" that Hitler used to exterminate the Jews was __________________. Select one: a. anger and explosion b. unconcern and ignorance
while bird watching,gabrielle saw 6 robins and 3 blue jays. chase saw 3 robins and 6 blue jays.who saw more birds? tell which property you used
Which of the following were reasons for wanting government control of the railroad and large production entities? economic gap between rich and poor low wages