zienobiasmihhj
zienobiasmihhj zienobiasmihhj
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

14. Compute the unit rate for the cost of an apple if 4 apples cost $3.00.
A. $10.75
B. $1.33
C $ 0.80
D. $ 1.30​

Respuesta :

BigBrainBigMuscle
BigBrainBigMuscle BigBrainBigMuscle
  • 11-02-2021

Answer:

C)

Step-by-step explanation:

Its the only one that would make sense, 10.75 is a big NO, then 1.33 would also be close but NO, then you have 1.30 and its closer but still is a big NO, so that leaves you with C)

Answer Link
nikolerowan
nikolerowan nikolerowan
  • 11-02-2021

Answer:

1.333333 apples per cost

Step-by-step explanation:

if 4 apples cost 3.00

would by 4 apples divided by 3 cost

which is 1.33... apples

Answer Link

Otras preguntas

The man responsible for devising the modern scientific classification system still in use today is ______ .a. Carolus Linnaeusb. Sir Harry Johnstonc. Albert E
Terry has between 50 and 100 pennies and her piggy bank. She can count them two at a time and come out even. She can also count them three and five at a time an
What would happen if cytokinesis took place before mitosis?
Are all 5 sided figures similar?
In 2005, a large algal bloom composed of _____ caused a toxic condition known as the "red tide" which closed shellfish harvesting off of Newfoundland, Maine, an
What does the phrase "a grave injustice " mean??
Evaluate the expression when a=6 and y= -7
Explain why ionic compounds are formed when a metal bonds with a nonmetal but covalent compounds are formed when two nonmetals bond.
why is 5/12 greater than 3/4
What number is 30% of 68?