aperez2724 aperez2724
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

Sara bought 5 sandwiches for $12.00. How much did she pay for 1 sandwich?

Respuesta :

dhakalprity1 dhakalprity1
  • 11-02-2021

Answer:

$2.40

Step-by-step explanation:

5 sandwich = $12

1 sandwich = 12 ÷ 5 = $2.40

Answer Link
greeneggsandham1234 greeneggsandham1234
  • 11-02-2021
the answer $2.40 hope this helps :)
Answer Link

Otras preguntas

4x + 2y = 2 2x + y = 4 Step by step explanation please
Please help fast! Have a nice day/night!
PLEASE HELP!!!! I REALLY NEED THIS!!!
How would you know if two organisms were closely related based off their DNA and amino acids?
Find the values of x and y. Write your answers in simplest form.
Make a list of all the methods used by the incans to create unity and government presence. I need help asap plz
The amount of chlorine in a swimming pool is proportional to the volume of water. The pool has 2.5 milligrams of chlorine per liter of water. How much chlorine
What is 17/25 as a decimal fraction? And what’s 9/12 as a decimal fraction?
4 x 32 - 3 + 5 x 2 = A. 33 B. 43 C. 36 D. 58 E. 34
How does Russia's location impacts its people? * 5 points Most Russians live in eastern Russia because its warmer there Most Russians live in western Russia bec