maevadubuche maevadubuche
  • 12-02-2021
  • Mathematics
contestada

Two jars of crushed ginger costs $5. How
many jars can you buy for $20?

Respuesta :

ashleycamargo ashleycamargo
  • 12-02-2021

Answer:

5

Step-by-step explanation:

5 x  =20

5 x 4 = 20

since its 2 jars then 8

Answer Link

Otras preguntas

I need help with #4 pleaseee
evaluate the expression 4 (9-16)
You know that you should limit your salt intake for the sake of your health.. This doesn't mean that you should never indulge in salty food. This statement illu
How many moles of NH3NH3 can be produced from 13.5 molmol of H2H2 and excess N2N2? Express your answer numerically in moles.
This week, I need you to put in some overtime,which will require you to work 15% longer than your normal 40 hours per work schedule. Then I should plan on wor
Variation in human skin color is an example of a(n)
Wjhat is the first step in allopatric speciation?
to which power must you raise the expression y 1/5 to get y as the result
Check the item that is NOT one of the four kinds of misplaced modifiers studied in this section. A. definition structure B. improperly placed adverbs C. spli
What happens during translation? A. Messenger RNA is made from a genetic code B. The cell uses a messenger RNA code to make proteins C. Transfer RNA is made fro