mslestrange
mslestrange mslestrange
  • 13-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. De Vera bought half a dozen eggs for Php 31.50. How much
did each egg cost?​

Respuesta :

Jsf09
Jsf09 Jsf09
  • 13-02-2021

Answer:

$5.25

Step-by-step explanation:

a half dozen is 6

31.50 ÷ 6 = 5.25 per egg.

those are some expensive eggs!!

Answer Link

Otras preguntas

What is a false productivity
Which of the following words suggests a point of view? a. Face b. World c. Society d. Objective
What was the point of Mike's drunken tirade to Bodnar?
Which is true about supporting details? a. Questionable details provide the strongest support for an author’s main idea. b. Irrelevant details are unrelated t
Give the values of a, b, and c from the general form of the equation (2x + 1)(x - 2) = 0.
What new concept became popular with department stores?
Fill in the blank: A synonym for "faithfulness" is ____________________________
What is the difference between explicit and implicit ideas?.......... a. Implicit ideas must be inferred, and explicit ideas are stated directly b. Explicit i
Solve 4(x + 1) = 4x + 4. Would it be No solution? Or all real numbers?
Factor completely 9xy + 36x − 10y – 40. Prime (y − 4)(9x − 10) (y + 4)(9x + 10) (y + 4)(9x − 10)