BeastMode2424
BeastMode2424 BeastMode2424
  • 10-11-2016
  • Mathematics
contestada

Parmesan cheese was on sale for $13.60 per pound. Wesley bought a piece of the Parmesan cheese that weighed 1 1/8 pounds. How much did he pay?

Respuesta :

jeanmarcx
jeanmarcx jeanmarcx
  • 10-11-2016
cross multiply 11/8 with the price 13.60 to get a price of $18.7
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 10-11-2016
13.60 * 1 1/8 =
13.60 * 9/8 =
122.4/8 =
15.30 <==
Answer Link

Otras preguntas

(7+2i)(2+3i) what is this answer
A glacier that was 1,076 meters thick changed in thickness at an average rate of -22.7 meters per year for 7 years. a)Write an addition expression you can use t
What is the function of the relative pronoun in the clause? However, the scientists whose discoveries enlighten the world are often unknown. A. direct object B.
The consumer economy was dependent upon this method of purchasing products during the 1920s in America. a. subsidies by the government c. full payment up front
what is the kinetic energy of a ball with a mass of 5kg rolling at 10m/s
Is 1/7 bigger than 1/4?
what was the major cash crop grown in the Caribbean by colonial powers
sara can type 90 words in 4 minutes.About how many words would you expect her to type in 10 minutes?
KamaLa had 5026 grams of flour in a canister. She bought 4157 grams. She poured from the bag into the cannister. As a result the mass of flour in cannister is
A chess player won 8 of the games he played . If his ratio of wins to loses was 2:1,how many games did he play total