SchoolyPrep
SchoolyPrep SchoolyPrep
  • 10-11-2016
  • Mathematics
contestada

A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. How many apples can you buy for $9.00? I got about 18 apples, is that considered correct?

Respuesta :

Trinity1187611 Trinity1187611
  • 11-11-2016
No.
3 ($) x 3= 9
So 2 (lb) x 3= 6

You could buy 6lbs of apples
Answer Link

Otras preguntas

10. Why is the Harlem Renaissance of major importance in American History? A)The government finally passed a law banning slavery. B)The area of New York was
Nail roots are to nails as what is to hair
The split into Sunni and Shia divisions of Islam can be traced to
I need help on (a) I don't know what equation to use?
What is the source of energy for our weather?
A force of 2170 N is needed to bring a car moving at 24.3 m/s to a halt in 17.2 s. What is the mass of the car? Answer in units of kg.
Two more than the square of a number is 123 what is the number? Can someone please explain to me how to do this
19 is 50% of what number
In pottery class you are making pot that is shaped as a regular hexagon what is the measure of each angle in the regular hexagon?
what three variable factors determine the force of gravity between any two objects?