PageorganJAZ PageorganJAZ
  • 12-11-2016
  • Mathematics
contestada

Shana bought 6.2 pounds of pecans and paid $56.00. about how much per pound did the pecans cost?

Respuesta :

uhhhhidk
uhhhhidk uhhhhidk
  • 12-11-2016
Each pound of peacan cost $9.

6.2x = 56 : set up an equation (x represents the amount of pounds) 
x = 56/6.2
x = approximately 9.03225806452

Answer Link
ruralsteam184
ruralsteam184 ruralsteam184
  • 13-11-2020

Answer:

The correct answer is option d or 10.00

Hope this helpes have a great day :)

Answer Link

Otras preguntas

Robert Hook's discovery helped scientists learn more about _____.
Sam traveled 3/4 of a journey by bus. He jogged 1/2 of the remaining distance and walked the rest of the way. If he walked 800 feet, what was the total dista
The function f(x)=37x+20 models the total cost for Rachel to be a mender at a a gym for x months. What can be interpreted from the y-intercept of the function?
in which direction did the black death spread during 14th century
#25 please help! is it tan(a)=16/20. I think thats wrong but it's my best guess.
If a single fair die is rolled find the probability of a 3 given that the number rolled is odd
How would Lincoln's assassination affect the debate over Reconstruction?
which is larger 1 ton or 100 pounds please help me fast i still need to read for 30 mins and i still have another side of math please help me.
Is 20/100 equivalent to 1/5
how will you describe the pathway of oxygen in the breathing system?