isabela7 isabela7
  • 12-11-2016
  • Mathematics
contestada

a dozen apples costs $2.55 at this rate, how much would 8 apples cost?

Respuesta :

Billxxx
Billxxx Billxxx
  • 03-02-2021

Answer:

$1.70

Step-by-step explanation:

A dozen apples is 12 and 8 apples is 2/3 of a dozen so if you do $2.55 which is the dozen apples by 1/3 that make $0.85 but we need 2/3 which is 8 which would make $1.70 since 0.85×2=$1.70

Answer Link
astuber28 astuber28
  • 15-04-2021

$1.70

12/8=1.5

2.55/1.5=1.70

Answer Link

Otras preguntas

7 qt. 2c. =______ c.
How much work does a mother do if she lifts each of her twin babies upward 1 meter? Each baby weighs 90 newtons.
how do you unscramble the science topic atsetlectoicnp
What is MULTIPLIED to equal 80 but can be ADDED to make NEGATIVE 21
a 12-pounded bag of dog food costs $12.36. a 15-pounded bag of cat food cost $15.30. which is a better deal???
How do I solve x-y=11 2x+y=19
what is 7/12 as a percent?
What happens when two oceanic plates collide
A force of 200 N is required to keep an object sliding at a constant speed of 2 m/s across a rough floor. How much power is being expended to maintain this moti
Are there any personifications in the poem jimmy jet and his TV set?