isabela7 isabela7
  • 12-11-2016
  • Mathematics
contestada

apples cost $3.60 for 2 pounds at this rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

aswang8573
aswang8573 aswang8573
  • 12-11-2016
You can buy three pounds of apples with $5.40.
Answer Link
FuturePresident2040
FuturePresident2040 FuturePresident2040
  • 12-11-2016
2 pounds because 3.60 only goes into 5.40 once
Answer Link

Otras preguntas

You are going to spend a few months living in Spain. While researching your new home, you find the following message on a Spanish web site. On what kind of we
write this number in expanded form 283,980
Please see attached. Please explain.
How is the theory of evolution an example of a scientific theory
Which answer is correct ? Please explain why !!
I believe the answer is B but I am not sure. Please help and show work!!
If volcanoes get their magma from the crust below them, what can you say about the silica content of earths crust under the ocean
Scott has 25 baseball cards in his collection. On his birthday, Scott’s grandfather gives him his collection of 100 baseball cards. Scott trades 50 of his cards
numbers between 590 and 610 divisible by 2 3 5 and 10
Why was the supply of British goods limited prior to 1814? A) American goods were made of superior quality, and the demand for British goods was low. B) T