renijah25 renijah25
  • 11-12-2014
  • Mathematics
contestada

the cost of 3 scarves is 26.25.what is the unit price

Respuesta :

luana
luana luana
  • 11-12-2014
[tex]unit\ price=\frac{price}{number\ of\ scarves}\\\\unit\ price=\frac{26.25}{3}=8.75\ per\ scarve\\\\ unit\ price\ is\ equal\ to\ 8.75\ per\ scarve[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

Can 25/35 be simplified?
The Key Club is selling nachos at the football game to raise money for the club's activities. The club received good prices for the ingredients from the local s
Which of these is a physical property? flammability pH value reactivity with oxygen smell
Devin has 39 toy blocks. What is the value of the digit 9 in this number?
why do stink bugs reproduce quickly
If a = 2, b = 4 and c = 5, then what is the value of this expression? 5a + 3c - 2b
how many tenacles does an octopus have
Which element has the greatest number of valence electrons available for bonding?
What is 57% as a ratio?
Where did Buddhism spread in the centuries following the Buddhas death